Návštevnosť

nedeľa 1. júla 2018

ČESKÍ NACIONALISTI Z DSSS SI UCTILI KONTROVERZNÉHO PROTEKTORÁTNEHO PREZIDENTA HÁCHU

Pražská pobočka nacionalistickej Robotníckej strany sociálnej spravodlivosti (DSSS) usporiadala v sobotu 30. júna 2018 spomienkový akt uctenia pamiatky českého politika a právnika Emila Háchu, ktorý bol počas druhej svetovej vojny prezidentom Protektorátu Čechy a Morava.
Českí nacionalisti z DSSS si uctili kontroverzného protektorátneho prezidenta Háchu
Máloktorý politík v histórii Československa mal tak ťažkú úloha ako Emil Hácha, ktorý sa po Mníchovskej dohode stal protektorátnym prezidentom.
Napriek tomu, že sa dnes jeho osobnosť posudzuje ako značne kontroverzná, priaznivci DSSS prostredníctvom facebooku uverejnili včera nasledujúcu správu:
„Pražská organizácia DSSS usporiadala v sobotu 30. júna 2018 spomienkový akt k ucteniu pamiatky tretieho československého prezidenta Emila Háchu. Všetkým účastníkom ďakujeme za podporu.“
Českí nacionalisti svoj pozitívny postoj k Háchovi zdôvodňujú názorom, že napriek údajnej kolaborácii s Treťou ríšou, sa do poslednej chvíle snažil zo všetkých svojich síl pomáhať českému národu.
Podľa nich, existuje viacero dôkazov, že Hácha chcel nacistickému Nemecku opakovane vzdorovať v medziach vtedajších zákonov, čo sa nakoniec podpísalo na jeho zdraví i duševnom stave.  
“Emil Hácha má v našich dejinách významné miesto, aj keď sa komunisti snažili vytvoriť jeho obraz ako kolaboranta. Je potrebné si uvedomiť, že funkciu prezidenta zastával v neľahkej dobe a snažil sa zo všetkých svojich síl pomáhať českému národu. Je ľahké človeka odsúdiť, ale je ťažšie ho pochopiť. My sa o to ako nacionalisti snažíme, a aj preto si prezidenta Háchu pripomíname.“ vysvetlil svoje stanovisko predseda DSSS  Tomáš Vandas.
Podobný názor ako Vandas vyjadrila v rozhovore pre Radiožurnál Českého rozhlasu na Háchu aj historička Jana Čechurová z Ústavu českých dejín Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, ktorá povedala, že Hácha by bol možno dobrým prezidentom v inom, pokojnom prechodnom období, ale on mal pred sebou veľkú skúšku.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára