Návštevnosť

pondelok 4. júna 2018

Nacionalisti z Národného frontu sa chcú dištancovať od antisemitizmu a rasizmu

Počas zasadnutia širšieho výboru pravicovo-populistickej strany Národný front (FN) oznámila jeho šéfka Marine Le Penová zmenu pôvodného názvu na Národné zhromaždenie (RN). Uvedený krok, má údajne strane pomôcť dištancovať sa od jej antisemitskej a rasistickej minulosti, s cieľom získať nových stúpencov a politických spojencov. 

Marine Le Pen, junto a su padre Jean-Marie, en un acto en Lyon en noviembre del 2014.


Národný front, ktorý aktívne vystupuje proti európskej integrácii a proti imigrácii, sa pokúša priblížiť k hlavnému prúdu francúzskej politickej scény. 

"Svet sa mení a my tiež. Vo svete a v Európe fúka nový vietor," vyhlásila Le Penová, ktorá už nechce, aby jej strana bola vnímaná len ako protestné hnutie, ale ako potenciálna vládna sila. Aktuálne presadzuje politiku silného štátu podporujúceho sociálne zabezpečenie určené iba "pravým Francúzom", ako aj ochranu Francúzska pred globalizáciou a "islamizáciou".

Bývalý šéf FN Jean-Marie Le Pen, ktorý bol šéfom strany takmer 40 rokov považuje zmenu názvu za "hanebné mazanie identity" strany a najdrsnejšiu ranu, akú kedy strana od svojho vzniku v roku 1972 dostala. Le Pen skončil v roku 2011, kedy ho nahradila jeho dcéra Marine Le Penová.

Le Penová dúfa, že jej stranu posilní aj najnovší politický vývoj v Taliansku, kde vznikla prvá populistická vláda v západnej Európe. "Je to víťazstvo demokracie nad zastrašovaním a vyhrážkami Európskej únie. Nič nezabráni návratu ľudu na scénu dejín," napísala Le Penová na svojom twitteri.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára