Návštevnosť

utorok 29. mája 2018

Poľsko chce platiť za trvalú prítomnosť amerických vojakov na svojom území. Rusku sa plán nepáči

Za prítomnosť americkej armády na svojom území sú Poliaci ochotní platiť dve miliardy dolárov. Americkí vojaci majú byť podľa Varšavy protiváhou k rastúcemu ohrozeniu zo strany Ruska. Informáciu uverejnil  server Onet.pl s odvolaním sa na dokumenty z poľského ministerstva obrany, ktoré vypracovali spolupracovníci predchádzajúceho ministra obrany Antoniho Macierewicze. Kritici sa obávajú, že zverejnenie informácií oslabí poľskú vyjednávaciu pozíciu. Kremeľ snahy Poliakov skritizoval a upozornil ich pred prípadnými protiopatreniami.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt USA army in poland

O trvalú prítomnosť americkej armády na svojom území usiluje Varšava už dlho. Až teraz ale unikli podrobnosti z rokovania na verejnosť. S cieľom posilniť východné krídlo NATO už v Poľsku a Pobaltí vojaci z USA a ďalších krajín NATO pôsobia, doposiaľ však neboli rozmiestnení nastálo. Pravidelne sa striedajú na základe rotácie.

Server Onet.pl uviedol, že materiál obsahuje aj mapy s citlivými údajmi o rozmiestnení budúcich základní, ako aj škôl či nemocníc. Podľa ministerstva bol vraj už rozoslaný americkej vláde, Kongresu a predným analytickým strediskám, napríklad Atlantic Council.
Zverejnenie poľského rokovacej pozície preto podľa serveru Onet.pl vyvolalo voči poľskej vláde kritické reakcie. Kritici upozorňujú, že vec nebola konzultovaná ani s ministerstvom zahraničia, ani s prezidentskú kanceláriou.
"Je to vážna chyba, navyše urobená tesne pred dôležitým rozhodovaním o trvalej prítomnosti amerických jednotiek v Poľsku," citoval server nemenovaného úradníka.

"Je to výraz bezradnosti terajších šéfov ministerstva obrany. Tento typ diplomacie a uverejňovania informácií, ktoré by nemali byť verejné, zoslabuje rokovaciu stanovisko našej krajiny, "vyhlásil opozičný poslanec Tomasz Siemoniak, ktorý v minulosti tiež pôsobil ako minister obrany.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára