Návštevnosť

štvrtok 24. mája 2018

Palestína požaduje vyšetrenie údajných izraelských zločinov

Palestínsky minister zahraničia žiada Medzinárodný trestný súd v Haagu (ICC) žiadosť, aby vyšetril údajné zločinmi, ktoré páchajú Izraelčania na Palestíncoch. Zámer oznámil šéf palestínskej diplomacie Rijád Málikí po stretnutí s prokurátorkou ICC Fatou Bensouadovou. Izrael obvinenia odmieta, snahy Palestínčanov označil za zneužívanie súdu na politické účely. Izrael Medzinárodný trestný súd neuznáva. Palestína žiada zahájenie "okamžitého vyšetrovania" izraelského správanie na okupovanom Západnom brehu Jordánu, v Pásme Gazy a východnej časti Jeruzalema, a to spätne od doby, kedy sa Palestína stala členom ICC.

Žiadosť sa podľa ministra okrem iného týka židovských osád, ale aj nedávneho násilia na hranici Izraela a Pásma Gazy, keď pri protestoch v deň presunutie veľvyslanectva USA v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema zahynulo vyše 60 Palestínčanov, prevažne v dôsledku streľby izraelských síl.

Podľa Málikího žiadosti, ktorú podal na medzinárodný súd, Palestína žiada zahájenie "okamžitého vyšetrovania" izraelského správanie na okupovanom Západnom brehu Jordánu, v Pásme Gazy a východnej časti Jeruzalema, a to spätne od doby, kedy sa Palestína stala členom ICC.

Izrael oprávnenie palestínskej žiadosti spochybňuje. "ICC nemá jurisdikciu nad izraelsko-palestínskymi záležitosťami, lebo Izrael nie je členom súdu a pretože palestínska samospráva nie je štát," uviedlo izraelské ministerstvo zahraničia.

Málikího krok označila izraelská diplomacia za "cynický" a Palestínčanov obvinila z podnecovania násilia a využívania civilistov ako "ľudské situ".

 ICC je prvý stály nezávislý medzinárodný trestný tribunál, ktorého úlohou je súdiť páchateľov zločinov proti ľudskosti, genocíd a vojnových zločinov po celom svete. Môže vydávať medzinárodné zatykače a predvolávať účastníkmi konania. Právomoci ICC ale neuznáva celý rad štátov, medzi nimi aj Rusko, Spojené štáty, Čína alebo práve Izrael.

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára