Návštevnosť

piatok 20. apríla 2018

Sorosova nadácia zvažuje opustiť Maďarsko. Čaká kým nebude prijatý nový zákon o neziskovkách

Sorosova nadácia s opustením Maďarska zatiaľ vyčkáva. Rozhodne až po prijatí nového zákona o mimovládnych organizáciách. Reakcia prišla potom, čo maďarský premiér Viktor Orbán povedal, že boj proti liberálnej ideológii presadzovanej nadáciou amerického finančníka maďarského pôvodu bude pokračovať bez ohľadu na to, kam sa jeho nadácia Open Society Foundation (OSF) presunie.
Foto: Maďarská plagátová kampaň namierená proti Georgeovi Sorosovi.
Nadácia podľa rakúskeho denníka Die Presse vo štvrtok oznámila, že sa presunie z Budapešti do Berlína, kde by nová pobočka mala byť otvorená v lete. Hovorca nadácie ale upresnil, že nadácia zostane v Maďarsku prinajmenšom do doby, než bude prijatý nový zákon o mimovládnych organizáciách. Potom sa rozhodne.
Dôvod presunu z Budapešti do Berlína Sorosova nadácia nechcela denníku Die Presse oznámiť. Podľa agentúry APA stojí za rozhodnutím pravdepodobne tvrdá kampaň proti Sorosovi, ktorú pred maďarskými parlamentnými voľbami konzervatívny premiér Orbán viedol. Jeho strana následne aj vo voľbách 8. apríla presvedčivo zvíťazila.
"Sme v procese premýšľania, plánovania, zvažovaní našich možností," povedal hovorca agentúre Reuters. "Vláda sa zaviazala k prijatiu zákona Stop Sorosovi. Bude to symbolický krok, ktorý slúži na potláčanie mimovládnych skupín, " vysvetlil hovorca Sorosovej nadácie Csaba Csontos.
Orbán opisoval Sorosa prakticky ako hlavného nepriateľa maďarského štátu, ktorý riadí masový príliv migrantov do Európy. Útoky na filantropa ale pokračujú aj po voľbách. Maďarský provládny týždenník Figyelö pred týždňom zverejnil mená dvesto ľudí zo skupiny, ktorú Orbán označuje za „Sorosovu žoldniersku armádu“.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára