Návštevnosť

streda 21. februára 2018

V Maďarsku chcú obmedziť mimovládne organizácie, ktoré pomáhajú imigrantom

Maďarský parlament prejednáva kontroverzný návrh zákona, ktorý by výrazne sťažil činnosť mimovládnych organizácií. Zákon by umožnil regulovať, prípadne zakázať činnosť mimovládnych organizácií aj jedincov podporujúcich migráciu s odôvodnením, že predstavujú ohrozenie národnej bezpečnosti. Podľa kritikov môžu byť tieto opatrenia rizikom pre slobodu a demokraciu. Maďarská vláda svoj zámer zdôvodňuje bojom proti skupinám, ktoré podporujú nelegálnu migráciu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt viktor orbam

Aktivity organizácií pomáhajúcich migrantom by v budúcnosti podliehali povoleniu úradov. Na dary poskytované týmto subjektom zo zahraničia by mala byť uvalená 25-percentnú daň. Okrem toho by bol takto pôsobiacim osobám zakázaný prístup do pohraničných oblastí a cudzinci zaoberajúce sa takouto činnosťou by mohli byť z Maďarska vypovedaní.

Maďarský minister zahraničia Péter Szíjjártó uviedol, že kto vládny návrh zákona spochybňuje, spochybňuje tiež právomoc vlády konať suverénne rozhodnutia. Minister podľa agentúry MTI povedal, že "takzvané občianske skupiny", ktoré presadzujú migráciu a otvorené hranice, konajú v rozpore s maďarskou národnou bezpečnosťou. 

Podľa neho musí byť vláda pripravená zabrániť akciám proti národnej bezpečnosti, a to aj legálnou cestou. Szíjjártó reagoval aj na kritiku luxemburského ministra zahraničia Jeana Asselborna, ktorý v rozhovore pre berlínske listy Tagesspiegel označil maďarského premiéra Viktora Orbána za diktátora. Asselborn odsúdil aj predmetný návrh zákona a vyzval na možnosť uplatniť voči zemi určité sankčné mechanizmy.

Šéf maďarskej diplomacie označil Asselborna za hlupáka, ktorý nemá rád Maďarsko, a obvinil ho, že ho platia Soros, informoval server The Budapest Beacon.

Orbánovi kritici varujú, že chce umlčať tých, ktorí upozorňujú na porušovanie ľudských práv.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára