Návštevnosť

nedeľa 12. februára 2017

Nový gazda pravice? Vládny SMER klesá, Kotleba naďalej prudko stúpa

Volebný prieskumu agentúry MediaT  opätovne šokuje. Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom februára, Kotlebova ĽSNS by so ziskom 18,9 % skončila len tesne za stranou Smer-SD, ktorej aktuálna podpora klesla na úroveň 19,6 %.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt kotleba a fico


Je možné, aby ĽS Naše Slovensko predbehla donedávna neohrozený Smer? Po februárových výsledkoch prieskumu verejnej mienky sa na Slovensku schyľuje k senzácii. Škandalózne zdražovania energií zrážajú sociálnych demokratov pod 20% a je ohrozená ich pozícia najsilnejšej strany. Majiteľ agentúry MediaT ako jediný na Slovensku presne tento vývoj už pred mesiacom predpokladal. Pán N. opäť súhlasil s krátkym rozhovorom.


Fotka používateľa MediaT.

Napriek tomu, že sa stále objavujú hlasy spochybňujúce profesionalitu vašej agentúry, zdá sa, že ako jediní nielen presne mapujete preferencie, ale dokonca aj predvídate trendy a mienkotvorné udalosti.  Čo hovoríte na minimálny náskok Smeru pred Kotlebom?

V politike občas fungujú tie najprimitívnejšie poučky. Napríklad, že vláda, ktorá zdražie pivo, musí padnúť. Podobne je to na Slovensku s plynom, elektrinou a vodou. Keď som si vlani a začiatkom roka študoval, aké vyhlášky sa v oblastí energií chystajú, odhadoval som tento vývoj. Smer stráca kontakt s realitou a oligarchovia v energetike potrebujú dokončiť svoje biznis plány. Najmä splatiť úvery a preto nachystali necitlivé preddavkové faktúry. Podľa všetkého sa rozhodli hodiť Fica cez palubu.

Myslíte, že majú za neho  náhradu?

Myslím, že sme svedkami súboja medzi rodinami. Časť mocných si ešte drží Fica, druhá časť už má svojho iného favorita a zvyšok miliardárov vyčkáva a pozoruje. Zhoda číslo dva, ktorá tu trvala Mečiarovho pádu v roku 1998 je preč.

Čo ju narušilo?

Dnes asi budeme hovoriť o poučkách (úsmev). Socialistickým vládam sa vždy raz minú peniaze tých druhých. Jednoducho vlády Fica prejedli zásoby, vytvorili vonkajšie aj vnútorné dlhy a stvorili armádu chudobných. Možno ste zachytili zúfalý začiatok kampane vládnej koalície za uvoľnenie dlhovej brzdy. Vo svojich médiách už spustili masáž o nemožnosti pokračovať vo výstavbe diaľnic a ďalšie pokusné balóniky. Spoločným prienikom takýchto snáh a ich príčin je odborná neschopnosť vládnej garnitúry a zničujúci vplyv starých komunistických štruktúr vo výkone politiky.

Vráťme sa naspäť k najnovšiemu prieskumu. Okrem súboja na špici ma zaujali percentá pre Matoviča?

Februárový zber dát sa prekrýval s vrcholiacou kauzou s energiami, v ktorej sa hnutie OĽaNO výrazne angažovalo. Ďalší nárast nečakám, skôr pokles, lebo Igor Matovič nikdy nedokázal odhadnúť,  kedy prestať tlačiť na pílu.

Pred mesiacom ste tvrdili, že 19% pre Kotlebu je jeho maximum. Čo v prípade, ak vám o mesiac ľudia ukážu, že ste sa mýlili? Uvedomujete si, že v januári ste namerali Ľudovej strane viac než kedykoľvek ktorákoľvek agentúra? Objavil sa síce nejaký vraj uniknutý graf bez podpisu, ale ten asi netreba brať vážne...

Iste. Ten amatérsky graf s hviezdičkami mi skôr pripadá ako recesia študentov, alebo snaha poškodiť samotnému Kotlebovi... Našich 18,9% sa už priblížilo k tomu, čo som predpokladal ako strop pre túto stranu. Ak by Kotleba zlomil 20% hranicu, tak jednoducho uznám, že som sa mýlil. Treba ale jedným dychom dodať, že neschopnosť a kiksy Ficových úradníkov a ministrov sa akoby prelievali do nárastu radikálnych nálad. Takže o prekvapenia v dohľadnom čase naozaj nemusí byť núdza.

Všimli ste si ako vám vychádzajú počty poslancov? Ak dobre rátam, tak SaS, OĽaNO a Sme rodina by zostavili krehkú vládu so 76 člennou podporou v parlamente.

Až taká krehká by nebola. Môžem len zopakovať svoje minulé tvrdenie. Terajšia štandardná opozícia by neriskovala krízu s takou malou rezervou na vládnutie. Pokúsila by sa zlákať k sebe niektorých nekomunistických poslancov Smeru. Ak by sa takí v najbližších voľbách do Národnej rady dostali, ich hodnota na trhu bude vysoká.


Fotka používateľa MediaT.

2 komentáre: