Návštevnosť

sobota 4. februára 2017

Asistent z Kotlebovej strany podozrieva Ficovho úradníka z miliónových machinácií

Aféra so smeráckym predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pokračuje. Premiér Fico síce oznámil, že Jozef Holjenčík odstupuje, ale zatajil, že nie hneď! Ako je možné, že obyčajný byrokrat je pre vládu taký dôležitý, že za každú cenu predlžujú jeho pobyt v úrade?

Problematike sa už dlhší čas venuje Marek Belák, odborný asistent poslanca Uhríka z Kotlebovej Ľudovej strany. Práve on už minulý rok upozorňoval, že podivné konanie šéfa ÚRSO obralo Slovákov o viac ako miliardu eur. Túto ťažko predstaviteľnú sumu si podľa neho rozdelili smerácki oligarchovia podnikajúci v energetike.

Celý Belákov článok si môžete prečítať tu: http://www.belak.sk/drahy-plyn-a-elektrina-neboli-nahoda/

Foto: Ing. Marek Belák z Martina, asistent poslanca NR SR Milana Uhríka
V uvedenej  veci sme preto požiadali o vysvetlenie kauzy priamo poslaneckého asistenta Beláka, ktorý nám poskytol nasledujúce šokujúce stanovisko:

 „O tom, že predseda ÚRSO Jozef Holjenčík sa baví len s Ficom a podľa všetkého plní jeho príkazy svedčí aj to, že keď mal vystúpiť v parlamente a vysvetľovať januárové dvíhanie cien, jednoducho poslal list, že nepríde. Namiesto toho utekal na Úrad vlády.
Pripomeňme si, prečo je pre majiteľov Smeru tento byrokrat taký cenný. Do úradu ho pretlačili Fico už v roku 2006. Zmyslom úradu ÚRSO je určovať čo najnižšie ceny a chrániť najmä najchudobnejších spotrebiteľov.

Počas Holjenčíkovho funkčného obdobia ceny komodít (ropa, plyn, elektrina) na svetových trhoch prudko klesali. V okolitých štátoch sa obyvatelia mohli tešiť z poklesu cien. Viete čo je najväčšou zvrhlosťou vlád Smeru, ktoré mu kryli chrbát? Nielenže mu nikto zo sociálnych demokratov nepripomenul, že by mal ceny znižovať, ale na drzovku si táto vraj sociálna strana postavili kampaň na hesle: Držíme stabilné ceny. Presnejšie povedané, oni držia stabilne vysoké ceny, pričom už celé roky mali byť ceny nižšie. A ešte na tom získavajú voličov! To sa môže stať hádam len na Slovensku.

Človekom, ktorý podpisoval vyhlášky a cenové výmery so stabilne vysokými cenami bol práve tento smerácky dôležitý úradník. Znovu si treba uvedomiť, že na základe jeho cenových predpisov odišlo energetickým monopolom na Slovensku za posledných 10 rokov takmer o 1,5 miliardy eur viac než bolo nutné, keby si plnil zákonom danú úlohu a síce držať ceny čo najnižšie.

Aj preto sa v poslednej dobe čoraz hlasnejšie hovorí o podozreniach, že musel byť pozoruhodne motivovaný a že ceny energií určoval podľa pokynov oligarchov.
Dlho si počínal celkom prefíkane a vysoké ceny nastavoval nenápadne. Prehnal to až keď koncom roka 2016 spolu s Ficom ohlásil, že pre rok 2017 sa chystá pokles cien o 4%. Namiesto toho prišli ľuďom v januári predpisy, výmery a v nich aj mnohonásobné zdraženie.  A to mu zlomilo krk. Možno aj celej terajšej koalícii, pretože ľudia už prestali byť ticho a na Smer, SNS a Most sa spustila obrovská vlna kritiky.

Nemalo by sa však zabudnúť na jedno. Odchod pochybného úradníka nestačí. Nastúpiť by malo dôsledné vyšetrovanie, lebo bačovanie Holjenčíka a veľkých distribučných firiem už na prvý pohľad vykazuje všetky znaky konania napĺňajúce znaky trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a podvodu, spáchané organizovanou skupinou či zločineckou skupinou.  Jeden uznávaný vyšetrovateľ už stihol naformulovať dôvody, ktoré stoja za úvahu. Dovolím si ich odcitovať:

1. Podstatou tohto podozrenia sú zistené informácie, že riaditeľ ÚRSO v priebehu roka 2016 až do polovice januára 2017 sa spoločne s predstaviteľmi energetických spoločností v rámci SR dohodol na podvodnom "precenení" už účtovne odpísaného majetku vo vlastníctve týchto spoločností s nulovou hodnotou, pričom tieto znalecké precenenia zabezpečovali cez rôzne spoločnosti, medzi nimi aj spoločnosťou JHS (Jozef Holjenčík Systems) s.r.o. Martin, ktorú založil, bol jej štatutárnym orgánom samotný Holjenčík, ktorú v roku 2007 pri odchode na funkciu riaditeľa ÚRSO predal inej osobe, avšak je dôvodné podozrenie, že uvedené objednávky jej zabezpečil za úplatu, pričom po precenení majetku si odpisované čiastky energetické spoločnosti dali do nákladov, čím "umelo" (podvodne) zvýšili fixnú zložku pri určovaní návrhu ceny za jednotku elektriny účtovanú pre občanov a právnické spoločnosti, pričom riaditeľ ÚRSO Holjenčík zabezpečil schválenie týchto návrhov vrátane podvodne nadhodnotených nákladov, čím vydaním cenových výmerov za dodávku elektriny pre rok 2017 vytvoril zákonný rámec, podľa ktorého v mesiaci január 2017 energetické spoločnosti vydali fakturácie pre svojich odberateľov, pričom však k spôsobeniu škody nedošlo a to len na základe sťažností odberateľov, mediálnom zverejnení a tlaku, načo následne Jozef Holjenčík zmenil cenové výmery.

2. Obdobne riaditeľ ÚRSO Holjenčík v priebehu roka 2016 na porade navrhoval (navádzal) riaditeľov vodárenských spoločností na Slovensku, aby pre zvýšenie cien za dodávku vody pre svojich odberateľov pre rok 2017 vykonali "precenenie" majetku svojich spoločností, ktorý už bol účtovne odpísaný, čím sa ich pokúsil navádzať na podvodné zvýšenie cien ku škode odberateľov, (pokiaľ sa nezistí, že cenové výmery i s danou nákladovou položkou ÚRSO pod vedením Holjenčíka už neodsúhlasilo),

3. V roku 2016 ÚRSO dostalo zo štátneho rozpočtu sumu 1,8 milióna € na vykonanie auditu v energetických spoločnostiach po celom Slovensku s cieľom zabezpečiť zníženie cien na rok 2017, pričom ÚRSO pod vedením riaditeľa Holjenčíka k tejto auditnej činnosti zabezpečil súkromné spoločnosti, medzi nimi aj spoločnosť JHS, s ktorou mal blízky vzťah a na túto činnosť vynaložili väčšiu časť vyčlenených financií zo štátneho rozpočtu, pričom ich zmysel bol fakticky konaním Jozefa Holjenčíka uvedeným v bode 1. anulovaný, takže na základe ich auditu nedošlo k zníženiu cien dodávanej elektriny, čiže došlo k spôsobeniu škody (zbytočne vyhodené peniaze) vo výške fakturovaných auditov a to voči štátnemu rozpočtu SR.

Toľko názor vyšetrovateľa.

Na záver ostáva zamyslenie. Ako je možné, že Fico držal na stoličke byrokrata s platom vyšším, než má sám premiér? A prečo tak záleží na každom jednom dni, čo sa tam Holjenčík drží? Odpoveď sa ponúka napríklad takáto. Figúrkou v tomto prípade nie je Holjenčík, ale Fico. A niekto mocnejší vie, že každý Holjenčíkov deň mu prihrá na účty bezprácne získaný milión. Za dva dni, extra zisk dva milióny. Za rok 365 miliónov...

Lebo monopoly musel Fico nechať v rukách oligarchov. Ináč by tam oni nenechali jeho.“

Zvuková nahrávka: Holjenčík vodárom: Chcem vám pomôcť, preceňte si majetok

2 komentáre: