Návštevnosť

štvrtok 19. januára 2017

Majiteľ záhadnej prieskumnej agentúry prehovoril: Myslím, že Kotleba s 19 % už dosiahol svoje maximumPatová situácia. Od septembra hovoria výsledky agentúry MediaT o tom, že zostaviť vládu podľa súčasných preferencií by bolo ťažko riešiteľným rébusom. O mimoriadne zaujímavých percentách popularity pre politické strany na Slovensku sme sa exkluzívne rozprávali s majiteľom agentúry MediaT. Ako podmienku si pán N. stanovil, že v rozhovore nebude uvedené jeho meno.


Vaše januárové čísla boli pre mnohých šokujúce. Smer klesol ku 20% a na päty mu šliape dvojica ĽSNS a SaS, pričom práve Kotlebova strana sa prvý raz v prieskumoch dostala na druhé miesto tesne pred liberálov. Je podľa vás možnosť, že v najbližších voľbách nebude víťazom Smer?
Videli ste čísla Smeru od septembra? Tá možnosť je stále reálnejšia. Ak si pozorne všímate správanie špičiek Smeru, tak si to veľmi dobre uvedomujú. Dokonca kalkulujú s predčasnými voľbami ako s lepšou alternatívou.


Myslíte tým, že pád popularity Roberta Fica je trvalý jav?
Samozrejme. Všetko tomu nasvedčuje. Až na jednu zúfalú agentúru to potvrdzujú všetci. Rovnako dobré je všimnúť si „vymieranie“ pozitívnych reakcií na čokoľvek smerácke na sociálnych sieťach. Skôr naopak, narastá antificovská nálada, ktorá už dávno predčila aj odpor, ktorý voči svojej osobe kedysi zažil Vladimír Mečiar. Napokon, najviac to potvrdzuje sám premiér. Teraz nemyslím jeho hysterické správanie, ktoré sa stupňuje už od marcových volieb, ale jeho faktickú prípravu predčasných volieb.

Ale veď on predčasné voľby jasne odmieta?
Často sa hovorilo, že vláda musela vydržať, lebo sme tu mali predsedníctvo EÚ. Nemyslím si, že zoskupenie Smeru a jeho zakladateľov v úzadí berie ohľad na nejaké predsedníctvo. Akonáhle im došlo, že prekročili Rubikon, predčasné voľby sú pre nich lepšou alternatívou ako čakať na pokles pod 15%, či menej.

Čo bolo podľa vás tou hranicou? Kaliňák?
Nielen Kaliňák, ale povedali ste výstižný príklad. Ten pán už neosloví ani jednu bejby. Je na smiech a nikto mu neuverí ani že tá kedysi švihácka briadka je pravá. Pre spoločnosť plní jedinú záslužnú úlohu. Likviduje preferencie Smeru raketovým tempom. Presne tak, ako kedysi šašo Cuper zrušil HZDS. Stačilo ho strčiť pred kamery.


Povedzme, že ľudia v pozadí sa s pádom Smeru zmierili. Ale je tu predsa Andrej Danko, ktorý je zo všetkých síl a peňazí tlačený, aby mali oligarchovia znovu svojho koníka na čele exekutívy.
To platilo možno pár mesiacov, kým oligarchovia nezistili, že by tam mali nie koníka, ale somára. Momentálne váhajú, či do neho ešte vrážať ďalšie peniaze, alebo odpísať straty. Danko so svojim tragikomickým štýlom je aj pre jednoduchšieho voliča nepredajný artikel. To, že súčasný post predsedu NR SR je vrcholom jeho politickej kariéry nechápe už len on sám. A možno ešte jeho večne opitý kolega Hrnko.

Neurazte sa, ale dá sa veriť vašim číslam, alebo sú vaše prieskumy naozaj zmanipulované?
Narážate na tú zmienku v úvode každého nášho prieskumu... Je zbytočné nad tým polemizovať. Aj ja som presvedčený, že každý prieskum je zmanipulovaný.  Aj ten náš. Používame síce metódu tzv. otvorenej otázky, keď respondentom nečítame zoznam strán, ale necháme ich povedať, koho chcú, ale ani pri najlepšej vôli nedokážem zaručiť, že anketár odvedie 100% neutrálnu robotu. Preto to tam píšeme. Podľa mňa ostatní manipulujú viac, ale to je ich vec. Aj tak si každý verí len tomu, čomu chce veriť. Myslím, že naše čísla sú najbližšie realite a voľby ich potvrdia.

Trochu si fandíte, nie?
Myslíte? Poviem vám ešte niečo. V týchto dňoch prebieha „kauza“, ktorá koalícii a predovšetkým Smeru zlomí krk definitívne. Hovorím o zdražovaní energií a vody. Volič síce vie hovno, ako hovorí miliardár Haščák z Penty, ale keď mu Fico tretí raz sľúbi zlacnenie plynu a elektriny a tretí raz mu príde zaplatiť väčší účet, tak aj babka demokratka, aj  úradník na košickej VÚCke si raz povedia, že stačilo.

Bavíme sa zatiaľ len o dvoch stranách, vy však uvádzate zvláštne percentách aj pre zvyšok spektra. Čo spôsobilo, že Most je pod hranicou zvoliteľnosti?
Ak pre SNS platí, že ju potápa Danko, tak pre Most, ale čiastočne aj pre SNS je základom poklesu nálepka zrady na svojich voličoch. Hovorím o nálepke, lebo časť ich voličov to za zradu nepokladala a ničím sa nelíšila od svojich smeráckych príbuzných. K poklesu Mostu pod 5% došlo prakticky ihneď po voľbách, tu bola zrada vnímaná citlivejšie. SNS klesala postupne, zjavne v nepriamej úmere ku hereckým výkonom svojho predsedu. Čím viac toho narozprával, tým viac išli percentá dole vodou a v decembri sa prvý raz ocitli pod hranicou zvoliteľnosti. Nevidím potenciál návratu, pretože predseda SNS sa príliš rád počúva a vidí v médiách.

Vynechajme Sieť, tá sa už definitívne stráca. Je možné, že časť voličov Rada Procházku prešla ku Sulíkovi? Jeho 18% sa niekde muselo nazbierať?
Poviem vám, že výsledok SaS je pre mňa najväčšou záhadou...

SaS? Predpokladal by som skôr, že ĽSNS?...
Nie. Práveže SaS. Vaša poznámka o preskupení voličov Siete do SaS je správna. Rovnako sa dá počítať s bývalými percentami od Bugára. Ale aj tak sa mi zdá 17 až 18% pre liberálov na Slovensku nečakane veľa. Jedno z vysvetlení môže byť Sulíkov zvýšený proslovenský populizmus, pritvrdenie kritiky Bruselu, alebo odsunutie Poliačika a iných menšinových aktivistov na menej viditeľnú stranícku koľaj.

Ak by sme prijali vašu hypotézu o páde Smeru, kto by teda mal vyhrať? Chcete povedať, že Kotleba môže ešte rásť? Takmer 19% a 36 poslancov v parlamente znie už teraz ako sci-fi.
Myslím, že Kotleba s 19 % už dosiahol svoje maximum. Skôr je pravdepodobné, že pôjde mierne dole. Jednak preto, že sa zaktivizujú nevoliči a druhý dôvod je, že začne robiť chyby. Doteraz ich prakticky nerobila, ale aj ich čas príde. Naznačili to už akousi výzvou nemocniciam, aby nerobili potraty.

Na výzve nemusí byť nič zlé, výzva nie je návrh zákona, ani nič podobné.
V poriadku, ale na tieto témy je slovenský volič veľmi citlivý. Môj odhad je, že budeme svedkami aj ďalších podobných excesov z radov Kotlebovej strany a tým dôjde k zablokovaniu potenciálu tejto radikálnej opozície.

Počet nespokojných a frustrovaných voličov bude podľa všetkého narastať. Môžu zakotviť u Matoviča, alebo Kollára?
Nie že môžu. To sa už deje. Ak si všimnete, tak OĽaNO zaznamenalo v čase vyhroteného správania svojho lídra v parlamente pokles zhruba o 2%. Akonáhle sa matovičovci začali venovať svojim silným rodinným a protikorupčným témam, percentá sa im vrátili. Podobná situácia je u Kollára. Po ťažkom začiatku v parlamente, keď páchali jednu hlúposť za druhou a priviedli Ficovi troch poslancov, sa začínajú zviechať. Zabodovali najmä dobre zvládnutou prácou okolo exekúcií a na začiatku roka 2017 sa rozhodne nemusia strachovať o účasť v parlamente.

Neviem či si uvedomujete, ale podľa vašich výsledkov by sa na Slovensku ťažko zostavovala vláda. Máme tri nezmieriteľné šíky s podobnou palebnou silou. Ľavica (Smer) 40 poslancov, radikálni kotlebovci 36 poslancov a dnešná štandardná opozícia 74 kresiel. Jeden im chýba na zostavenie vlády. Čo s tým?
Vláda by sa zostavovala ľahko. Štandardná opozícia by si kúpila jedného komunistu zo Smeru. Alebo aj dvoch, aby mali rezervu. Zas až taký rozdiel medzi nimi nie je. Horšie by bolo, keby sa teoreticky mal dať dokopy smerák s kotlebovcami. To nehrozí. Zrejme by sa volilo znovu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára