Návštevnosť

utorok 10. marca 2015

V Bratislave to môže vrieť, chystajú sa tam nacionalisti, antifašisti aj LGBTI aktivisti!

Už tento víkend (14. marca 2015) môže byt v Bratislave poriadne horúco. Nacionalisti z celého Slovenska tam chcú pochodovať za samostatné Slovensko. Zabrániť im v tom chcú antifašisti aj LGBTI aktivisti. 

null

BRATISLAVA. Do hlavného mesta Slovenska sa v sobotu chystajú nacionalisti, antifašisti aj LGBTI aktivisti. Prví si chcú uctiť predkov a prejaviť odpor proti EU, druhí ich chcú blokovať.

   „...nikdy nezabudneme na to, ako naši velikáni bojovali za náš samostatný štát, že i my vždy budeme zaň bojovať. Tento rok sa opäť stretneme, aby sme manifestovali náš odpor k diktatúre Bruselu, ktorá nám zobrala aj tie posledné zvyšky samostatnosti a suverenity. Oslávme vznik Slovenského štátu a bojujme za samostatné Slovensko!“ uvádzajú organizátori pochodu za národ.

Národný pochod za samostatné Slovensko sú pripravení podporiť aj nacionalisti z Akčnej skupiny VZDOR, ktorých sympatizanti naposledy počas protestnej akcie proti skorumpovaným politikom a asociálom v Trnave napadli zrejme najznámejšieho ľudskoprávného aktivistu Róberta Mihalyho.
Zvolávajú sa už o 13:15 hod. pred Hlavnou železničnou stanicou v Bratislave, odkiaľ sa plánujú presunúť priamo na Hodžovo námestie, kde bude akcia a pochod nacionalistov pokračovať.

Video: Napadnutie ľudskoprávnych aktivistov v Trnave

Odlišný názor na pochod majú aktivisti z iniciatívy Bratislava bez náckov. Prostredníctvom facebooku uverejnili nasledujúce stanovisko:
„V deň výročia vzniku fašistického Slovakštátu 14. marca sa Bratislavou opäť chystajú pochodovať neonacisti a neoľudáci. Ani tento rok však ich akcia nezostane bez odozvy. Pridajte sa k blokáde ich pochodu a odkážte aj vy náckom, že v našom meste, ani nikde inde, nie sú vítaní!  Blokáda pochodu neonacistov a neoľudákov sa uskutoční v sobotu 14. marca 2015 o 14.00 na Námestí SNP v Bratislave.“
Ľudsko-právni aktivisti aj v minulosti vytvorili živú reťaz s cieľom zablokovať pochod proti skorumpovaným politikom a asociálom. Súčasťou blokády, ktorú polícia rozbila, bola tiež slovenská europoslankyňa (SMER-SD) Monika Flašíková-Beňová (uprostred vpravo).Foto: SITA/Diana Černáková

Takzvaní antifašisti tvrdia, že nacionalisti sú hrozbou pre všetkých, ktorí dávajú pred násilím a represiou prednosť demokracii, slobode a porozumeniu. Blokádu nacionalistov údajne podporujú viaceré verejne známe osobnosti:

Peter Vittek, filozof
Katarína Zavacká, historička práva
Pavel Traubner, čestný predsedea UZ ŽNO
Silvia Porubänová, sociologička
Zuzana Kusá, sociologička
František Ábel, evanjelický teológ a lektor
Štefan Markuš, vedec a bývalý veľvyslanec SR v Maďarsku
Robert Kirchhoff, režisér
Andrej Findor, politológ
Fedor Blaščák, filozof
Ľubomír Falťan, sociológ
Juraj Marušiak, politológ
Roman Ďzambazovič, sociológ
Juraj Stern, ekonóm a predseda správnej rady SFPA
Michal Hvorecký, spisovateľ
Dorota Nvotová, herečka a speváčka
Martin Krno, predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov
Jozef Lysý, vysokoškolský učiteľ a politológ
Hana Fábry, publicistka a LGBTI aktivistka
Ján Stena, sociológ
Marek Debnár, filozof a básnik
Martin Kasarda, publicista a spisovateľ
Radovan Geist, publicista a politológ
Ondrej Prostredník, evanjelický teológ
Aneta Világi, výskumná pracovníčka
Daniela Zhang Cziráková, výtvarníčka a prekladateľka
a ďalší.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára