Návštevnosť

sobota 31. januára 2015

Vydavateľ Pavel Kamas: "Československo bolo streduerópsky Izrael."

Dnes už známy knižný vydavateľ, ktorý stojí na čele vydavateľstva guidemedia etc. Pokojnú hladinu literárnych vôd sa mu podarilo rozvíriť najmä vďaka knihe Adolf Hitler Projevy, ktorá vyvovala v Čechách a na Slovensku vlnu kritiky. O tom, kto v skutočnosti Pavel Kamas je a čo je jeho životným krédom sa dočítate v tomto neviazanom rozhovore, ktorý exkluzívne poskytol Spravodajstvu.


Pavel Kamas

Čo Vás viedlo k založeniu vydavateľstva guidemedia etc?

Túžba robiť niečo správne, na čo si, nota bene, nikto netrúfa. Zprístupniť  ľuďom neznáme a neobvyklé informácie. Povedané sa úplne odráža v motte nášho nakladateľstva: "Kde iní končia, my len začíname..."

Vaše knihy sú takmer výhradne venované obdobiu II. svetovej vojny. Prečo práve toto obdobie?

Pretože práve o tomto období súčasná histografia najviac klame a zavádza. Keby tomu bolo tak napríklad pri období lovcov mamutov, zrejme by sme vydávali knihy z obdobia lovcov mamutov.

V jednom z rozhovorov ste povedali, že nieste historik. Kto je teda Pavel Kamas?

Som predovšetkým knižný vydavateľ, prekladateľ a tiež to, čomu Nemci hovoria "Lebenskünstler" - teda niekto, kto pekné i nepekné výzvy v živote chápe ako skvelú príležitosť posunúť sa ďalej.

V Čechách a na Slovensku ste rozvírili hladinu najmä vydaním knihy Adolf Hitler Projevy, za ktoré ste sa ocitli pred súdom. Ako vnímate skutočnosť, že ste tretstne stíhaný za prepisy prejavov Adolfa Hitlera? Myslíte si, že ľudia niesú ochotní poznať "inú" pravdu, než tú, akú im nútia v škole a médiách?

Čechizovanému Nemcovi určite dovolíte malú korekciu: Hladinu sme rozvírili nielen v Čechách, ale aj na Morave a dokonca i  Českom spravovanom Sliezku, odkiaľ pochádzam. Že nás na Polícií udala židovská aktivistka za "občianské práva" Klára Kalibová prekvapením nieje. Za pozoruhodné však považujem, že na nás vôbec bola podaná žaloba a štátny zástupca takúto hlúposť nezmietol zo stola. Žaloba nikdy nemala byť podaná. Vládnuci režim tým okrem iného povedal: "O tom, čo a či ľudia budú môcť čítať, rozhodne v roku 2014 trestný súd." To je dostačujúcim dôkazom, že režim po roku 1989 nikdy žiadnou demokraciou nebol. Je ešte zákernejší než všetky takzvané diktatúry za posledných dvesto rokov. V nich ste jasne vedeli, čo môžete a nemôžete hovoriť. V demokraci sa to dozviete až vo väzení.

V minulosti ste sa vyjadrili, že Adolf Hitler sa predáva lepšie, ako Coca Cola. Bol to premyslený marketingový ťah, alebo provokácia?

Takto ten výrok nezaznel. Tvrdím, že "Hitler je lepšia a sugestívnejšia značka ako Coca Cola". O tom niet najmenších pochýb a myslím, že to netreba bližšie vysvetľovať.


Prednedávnom ste navštívili Slovensko, kde ste prednášali o histórii. Akciu ste organizovali v spolupráci s Akčnou skupinou Vzdor Kysuce. Prečo ste sa rozhodli pre spoluprácu práve s kysuckými nacionalistami?

Predovšetkým by som rád zdôraznil, že som otvorený spolupráci s kýmkoľvek, kto o ňu prejaví záujem, nech už pláva v akomkoľvek rybníku. Nepoznám všetky aktivity skupiny VZDOR, ale napríklad ich projekt Slovák Slovákovi je podľa môjho názoru to najušľachtilejšie, čo kedy bolo od roku 1989 v "československy" hovoriacom priestore zorganizované. Tí chlapci majú srdce na pravom mieste, milujú svoju zem a svoju rodinu-širšiu rodinu, ktorej sa tiež niekedy hovorí "národ". Odmietnuť ponuku podporiť ich dobročinné aktivity by bola hanba.

Na prednáške bolo možné zakúpiť knihy z vášho nakladateľstva guidemedia etc. Výťažok z predaja kníh ste darovali na účely projektu Slovák Slovákovi, ktorý pomáha sociálne slabším rodinám. Organizujete podobné akcie aj v Čechách?

Nie. My sme knižné vydavateľstvo. Jedno staré príslovie znie: Ševc, drž sa svojho kopyta. A my sa ho držíme. Okrem toho sme fanatickí perfekcionisti. Čokoľvek čo robíme, snažíme sa robiť tak dobre, ako je to len možné. To vyžaduje veľa času a úsilia, ktoré nieje možné štiepiť v iných, časovo náročných aktivitách. Radi by sme samozrejme niečo podobného v ČR podporili. Bohužiaľ nemáme informáciu, že by niečo podobného v ČR existovalo. Slováci idú Čechom dobrým príkladom.

Okrem toho, že ste trestné stíhaný za vydanie Hitlerových prejavov Vás a Vašich kolegov niektorí kritici označili za partičku diletantských náckov, prípadne bláznov. Čo je garantom vysokej obsahovej a historickej hodnoty vašich kníh?

Záruky jedinečnosti a špičkovej kvality našich kníh sú dve. Zaprvé autentickosť. Pokiaľ niekto chce vedieť, čo nacionálni socialisti skutočne požadovali, nieje už odkázaný na televízny dokument, ale prečíta si pôvodný  Program NSDAP. Alebo inak. Každý vie, že Hitler bol úchvatný rečník, takmer nikto však nevie, o čom vlastne vo svojich prejavoch vôbec hovoril. To sa dozvie v knihe Adolf Hitler Projevy  . A tak ďalej...Zadruhé. Ani v jednej z našich kníh o histórií nenájdete jediné miesto, kde by sme čitateľovi podsúvali návod, ako ktorú udalosť či faktum hodnotiť a čo si myslieť - disciplína tak obľúbená rezimnými autormi. Prinášame holé, autentické fakty. Názor nech si urobí každý sám.

O sporné Hitlerove prejavy je naďalej enormný záujem. Nemáte obavy, že v budúcnosti už túto knihu nebudete môcť "tromfnúť" inou publikáciou?

Myslím, že sme ju už jednoznačne tromfli, a to našou hlavnou knihou roku 2014 od svetovo presláveného švédskeho vedca Svena Hedina "Německo a světový mír". Kto chce vedieť, ako skutočne vypadalo nacionálne socialistické predvojnové (!) Nemecko, dozvie sa to práve tam. S trochou irónie sa dá povedať, že kto si túto knihu prečíta a bude napriek tomu naďalej veriť oficiálnej verzí histórie tejto doby, tomu vyoperovali mozog.

Slovenských čitateľov určite bude zaujímať, či máte v pláne vydanie knihy, ktorá by sa zaoberala osobou Jozefa Tisa a Slovenským štátom?

Určite áno, ale zatiaľ sme na žiadny takýto zaujímavý rukopis nenarazili. Za každý tip budeme vďační. Aj v tejto oblasti je pole setsakramenstky neorané.

Aké sú Vaše plány do budúcnosti?Máte záujem dlhodobo spolupracovať so slovenskými nacionalistami?

Ako bolo povedané: Máme záujem spolupracovať s kýmkoľvek, kto o spoluprácu prejaví záujem, bez ohľadu na to, ako si hovorí.

Aký je Váš vzťah k Slovensku? Myslíte si, že rozdelenie Československa bolo správne?

Slovensko mi bolo vždy sympatické. Ako malý chlapec som na Slovensku býval často. Československo bolo umelý, neprirodzený zlepenec, ktoré si samozvané české (!) pseudoelity vyprosilii od Spojencov po prvej svetovej vojne podvodom a klamstvom o akomsi "československom národe" a druhom Švajčiarsku, ktoré má vzniknúť v srdci Európy. Zloženie Československa je učebnicový príklad porušenia najprirodzenejšieho práva - práva národov na sebaurčenie. Česká strana Slovákov podviedla, nedostali prakticky nič z toho, čo im bolo sľúbené. Zverstvo českolsovenského štátu však spočíva predovšetkým v okradnutí a znepravnení 3,5 miliónov Nemcov s tragickým koncom, spočívajúcom vo vyhnaní z ich domovov po roku 1945. Dnes už sa málo vie, že už po roku 1919 sa v pražských krčmách spievavalo: "Nadehradem, podehradem, kradou, kradu, kradeš, kradem. Na to je tá republika od tatíčka Masaryka." Vo veľa ohľadoch bolo Československo taký stredoeurópsky Izrael.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára