Návštevnosť

streda 21. mája 2014

Stane sa z Trnavy bašta nacionalizmu s vlastnou menou?V prípade dobrých volebných výsledkov v eurovoľbách, je bývalý policajt Marián Mišún (SĽS) pripravený rozbehnúť v Trnave veľkolepé projekty. Otvorene hovorí o mestskom poľnohospodárskom družstve, mestskej stavebnej firme, školských uniformách, mestskej domobrane, občianskom sneme a vlastnej lokálnej mene. Inšpiráciou mu je britské mesto Bristol, ale aj španielska poľnohospodárska obec Marinaleda.

V náročných podmienkach globalizácie sa medzi niektorými ľuďmi prejavuje odpor proti postupnej likvidácii domácich podnikateľov  prostredníctvom bánk a nadnárodných firiem. 


 


Na poslednej akcii v Trnave sa zúčastnilo približne 200 nacionalistov.Aj z tohto dôvodu   si už svoju vlastnú "menu" zaviedli viaceré britské mestá. So svojou Bristolskou librou je však Bristol pravdepodobne prvým veľkomestom, ktoré pristúpilo k podobnému opatreniu.

Poľnohospodárstvo ako základ?

Podobne je tomu aj v španielskej poľnohospodárskej obci Marinaleda s približne 3000 obyvateľmi, ktorá funguje a prosperuje na  ploche 25 km2. Väčšinu obyvateľov zamestnáva poľnohospodárske družstvo, fungujúce na princípe „pôda je tých, ktorí ju obrábajú“. Pestujú fazuľu, artičoky, papriky a vyrábajú extra panenský olivový olej. Poľnohospodári sami kontrolujú všetky výrobné fázy. Nachádza sa tu konzerváreň, mlyn na spracovanie oleja, skleníky, chovateľská zariadenie, obchod. Zamestnanci si bez ohľadu na to, aký zastávajú post, zarobia denne 47 eur. Pracujú šesť dní v týždni, a pri 35hodinovom pracovnom týždni predstavuje ich mesačný príjem 1 128 eur. Zvyšok ekonomického života obce pripadá na obchody, základné služby a športové aktivity. 

Prakticky všetci obyvatelia obce majú približne rovnaký plat, okolo 1200 eur mesačne.
Slušný dom o 90 metroch štvorcových s terasou si v Marinalede možete prenajať za 15 eur mesačne s jedinou podmienkou: každý tu musí, priložiť pri stavbe svojho domu ruku k dielu. Obec ponúka parcely a poskytuje materiál na stavbu domov. Stavebné práce vykonávajú obyvatelia svojpomocne alebo si na ne môžu niekoho najať. Radnica zamestnáva aj profesionálnych murárov, ktorí ľuďom radia a vykonávajú najzložitejšie úkony. Budúci nájomníci navyše dopredu nevedia, ktorý dom im bude pridelený, čo prispieva k vzájomnej pomoci a vyššej kvalite.

Autor pripravovaného projektu Marián Mišún tvrdí, že z polície musel odísť z politických dôvodov.   
Mišún sľubuje, že všetko záleží od volebných výsledkov SĽS v eurovoľbách.
„Pokiaľ uvidíme, že nás počas eurovolieb v Trnave podporilo dostatočné množstvo národne zmýšľajúci Slovákov, tak nieje žiadny dôvod prečo by sme sa do toho spoločne nepustili. Samozrejme vyzvem na spoluprácu aj ostatných nespokojných ľudí, aby sme v komunálnych voľbách uspeli. Súčasný primátor Butko nezískal ani 6000 voličských hlasov. Práve preto verím, že pokiaľ budeme spoločne postupovať, tak práve z Trnavy vybudujeme pevnosť národných síl. Funguje to vo svete, preto nevidím dôvod aby to nemohlo rovnako dobre fungovať aj v Trnave. Rovnako budem podporovať aj podobné projekty a spoluprácu s ostatnými mestami na Slovensku i v zahraničí“ uviedol Mišún.  


Použité zdroje:


 

4 komentáre:

 1. Mentalita Slovenského národa na takéto niečo vôbec nieje uspôsobená.
  Prečo ?
  Nízka kultúrna a vzdelanostná úroveň národa .....a dlhodobé pôsobenia rôznych totalitných systémov spôsobili mentálnu deštrukciu osobnosti príslušníkov národa.
  Takéto niečo potrebuje dlhodobú osvetu v slobodnom a prosperujúcom prostredí...a to tu žiaľ nieje a dlho nebude.......ako to vyzerá.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Marián,ako chceš toto dosiahnuť ako europoslanec?Ak by si kandidoval na primátora (v tom prípade máš môj hlas),tak by sa to dalo dosiahnuť.Ale bohužiaľ,toto mi zaváňa populizmom.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ako chce zamestnať väčšinu ľudí v poľnohospodárstve keď tam všetko robia stroje? Je to hovadina. Dnes už traktory jazdia sami podľa satelitu- je to lacnejšie ako niekoho zamestnať.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ale čo to tu zase pletiete, on nebol nikdy policajtom, neprešiel by nielen psychotestmi, ale najmä bezpečnostnými previerkami ani stupňa "vyhradené". On bol iba mestským policajtom a tam sa bezpečnostné previerky na stupeň vyhradené či dôverné ani nerobia a sú reálne 6-7 hodinové psychotesty. To len jedna z mála podstaných častí, ale rozporov tam píšete oveľa viac.

  OdpovedaťOdstrániť