Návštevnosť

piatok 9. mája 2014

Šokujúce výsledky volebného prieskumu v Trnave: Nacionalisti získali viac ako 10 percent hlasov

TRNAVA – Najsilnejšou politickou stranou na Slovensku ostáva naďalej SMER, no výrazne oslabilo KDH. V Trnavskom kraji sa dopredu tlačí nová politická strana Radomíra Procházku SIEŤ, ktorá bola do prieskumu zaradená, aj keď vo voľbách do Európskeho parlamentu vôbec nekandiduje.
Alternatívny volebný prieskum ktorý uskutočnili sympatizanti organizácie ALERNATÍVNA CESTA ukázal, že Slováci sa začínajú radikalizovať. Prieskum prebehol v Trnavskom kraji od 1. do 8. mája na vzorke 868 respondentov starších ako 18 rokov.

Na blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu by sa určite nezúčastnilo 42 percent respondentov. Ďalších 19 percent respondentov sa zatiaľ nevedelo vyjadriť či sa vôbec volieb zúčastnia, alebo ešte neboli rozhodnutí ktorému z kandidátov dajú svoj hlas.

Respondenti odpovedali na jedinú otázku "Ktorej politickej strane chcete v nadchádzajúcich voľbách do európskeho parlamentu dať svoj hlas.?". Prieskum bol vykonávaný prostredníctvom 24 dobrovoľníkov, pričom dotazník bol určený len pre obyvateľov Trnavského kraja. 
Podľa hlavného organizátora prieskumu Lukáša Vljenta je Trnavský kraj vhodný, pretože údajne najlepšie zachytáva etnickú a národnostnú pestrosť SR. 

Väčšina oslovených respondentov mala byť z okresov Trnava a Galanta.
Respondenti ktorí v prieskume uviedli koho budú voliť, by 38 percentách odovzdali svoj hlas strane Smer - sociálna demokracia. Na druhom mieste by s 7,2 percenta skončila OĽaNO  Igora Matoviča a tretia by s 6,4 percenta bola Procházková novovzniknutá SIEŤ. Štvrtý by s 5,2 percentami skončil Most a piate s 5 percentami KDH, za ktorým by s rovnakým ziskom 4,8 percenta nasledovali SaS a SDKÚ. 

Najväčším prekvapením celého prieskumu boli vysoké zisky národne orientovaných strán ktoré získali dohromady viac ako 10 percent hlasov. 

Ako prvá by v Trnavskom kraji skončila Slovenská ľudová strana (SĽS) so ziskom 2,8 percenta, za ktorou by nasledovali SNS 2,6 percenta, ĽSNS 2,4 percenta, KSNS 1,4 percenta a NaS s 1,2 percenta. 

Nova Daniela Lipšica by dosiahla výsledok 2,2 percenta, SMK  1,9 percenta, KSS 1,6 percenta, Strana demokratického Slovenska (SDS) 1,4 percenta, PaS 1,2 percenta a Strana TIP 1 percento. Zvyšné politické subjekty by podľa prieskumu získali menej ako jedno percento.

Kandidát SĽS Marián Magát si myslí, že dobrý výsledok môže byť spôsobený nedávnou medializáciou nacionalistov v Trnave

...Ako najsilnejšia národná strana v Trnavskom kraji môžeme byť určite spokojní, no zároveň ma mrzí, že národné sily neboli schopné postaviť spoločnú kandidátku. Zatiaľ je to iba prieskum. Omnoho dôležitejšie budú reálne výsledky. Do budúcna urobím všetko preto, aby sa národné sily zjednotili. Uvidíme ako to všetko dopodne. Pokiaľ nás v eurovoľbách dostatočne podporia slovenskí nacionalisti, môže to byť nový začiatok národnej jednoty. Jednoznačne sa ale ako nacionalista dištancujem od všetkých politikov, ktorí po roku 1989 sprosto zneužili národnú myšlienku s cieľom obohatiť sa.“ povedal Magát.

Lukáš Valjent ktorý dozoroval a riadil celý prieskum sa k výsledkom vyjadril nasledovne: „O manipuláciách prostredníctvom predvolebných prieskumov sa toho popísalo už mnoho. V tejto súvislosti som vyzval všetkých nespokojných Slovákov, ktorí odmietajú zmanipulované volebné prieskumy, aby na prieskume spolupracovali.“ 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára